Європейська Галичина

Повернення європейського смаку на гірські полонини Карпат

Цьогоріч на туристичній стежці до вершини гори Петрос, на полонині Менчул, прокидається сироварня, яка століття тому дихала життям. За часів Австро-Угорщини сироварня на Закарпатті привнесла величезний економічний розквіт на гірські полонини. Сир  «Емменталь» поставляли до інших країн Європи. Однак, зі зникненням імперії від успішного економічного проєкту залишився лише слабкий слід – спогад про кам’яний фундамент минулого сироварного комплексу.

Сьогодні завдяки ініціативі та наполегливості Олександра Шаталова, власника екоферми «Розенталь» та крафтової броварні «Ципа», на полонині Менчул знову розпочинається світлий розділ в історії виробництва сира. Відновлювана сироварня відтворює колись успішний проєкт.

Розташування сироварні у вигідному місці сприяє виробництву цього вишуканого сиру, який колись був гордістю Австро-Угорщини та кулінарною скарбницею Європи. Такий проєкт не лише відновлює старовинні технології, але й об’єднує місцевих мешканців в дусі співпраці та творчості. Місцева громада активно долучається до роботи сироварні, приносячи молоко з навколишніх полонин. Спільні зусилля, за європейським зразком сторічної давнини, забезпечують нові робочі місця та сприяють соціальному розвитку гірських регіонів.

В часи Австро-Угорщини майстри переробляли тисячу літрів молока щодня та пасли там понад 100 корів. Сьогодні цей винятковий потенціал знову оживає. Нова сироварня, де щоденно обробляють понад 250 літрів молока, відкриває шлях до ще більших можливостей.

Особливість цього дивовижного сиру полягає в тому, що витриманий «Емменталь» повинен мати достатньо часу, щоб утворити класичні круглі бульбашки та розкрити всю глибину смакових переливів. Тож лише у 2024 році будуть перші результати відновленого сироварного процесу.

Повернення виробництва сиру «Емменталь» на полонину Менчул – це не тільки повага до минулого, але й новий етап розвитку гірського регіону. Ще один живий доказ того, як можна поєднати європейські витоки української історії з інноваціями. Знання минулого перетворюються в сучасні практики, сприяючи розвитку господарства та примножуючи нашу національну спадщину. Сироварня на полонині нагадує нам, що наша історія та ідентичність взаємопов’язані з історією та ідентичністю Європи. І це лише початок, перший крок в глибшому зміцненні нашого спільного досвіду.